Home Renewables Solar energy Solar panels Flexible Solar Panel SG-TF-D-220W
SGM2-65W
SGM2-65W
Back to products
SG-TF-D-250W
SG-TF-D-250W
SG-TF-D-220W
Compare
Add to wishlist
Categories: Flexible Solar Panel, Renewables, Solar energy, Solar panels Tag: Flexible Solar Panel
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
Wattage Capacity
220W
Cell Efficiency
>22%
Number of cells
3×48
Operating Voltage/Vmp(V)
27.40V
Operating Current/Imp(A)
8.03A
Open Circuit Voltage/Voc(V)
32.30V
Short Circuit Current/Isc(A)
8.51A
Dimension(mm)
1685x680x2mm
Solar cells
shingled cell
Weight(kg)
3.48
The maximum system voltage
600V DC(IEC)
Output cable
JB (2 bypass diodes) + 900mm/4mm² cable+MC4 compatible
Maximum bending arch height
300mm
Output power tolerance
±3%
Operating Temperature
-40~85℃