Home Renewables Solar energy Solar panels Flexible Solar Panel SG-TF-D-50W
XSA-V11801
XSA-V11801
Back to products
SG-TF-D-100W
SG-TF-D-100W
SG-TF-D-50W
Compare
Add to wishlist
Categories: Flexible Solar Panel, Renewables, Solar energy, Solar panels Tag: Flexible Solar Panel
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
Wattage Capacity
50W
Cell Efficiency
>22%
Number of cells
2×16
Operating Voltage/Vmp(V)
18.20V
Operating Current/Imp(A)
2.75A
Open Circuit Voltage/Voc(V)
21.50V
Short Circuit Current/Isc(A)
2.91A
Dimension(mm)
600x470x2mm
Solar cells
shingled cell
Weight(kg)
0.96
The maximum system voltage
600V DC(IEC)
Output cable
JB (1 bypass diodes) + 900mm/2.5mm² cable+MC4 compatible
Maximum bending arch height
45mm
Output power tolerance
±3%
Operating Temperature
-40~85℃