Home Renewables Solar energy Solar panels Flexible Solar Panel SG-TF-D-100W
SG-TF-D-50W
SG-TF-D-50W
Back to products
SG-TF-D-150W
SG-TF-D-150W
SG-TF-D-100W
Compare
Add to wishlist
Categories: Flexible Solar Panel, Renewables, Solar energy, Solar panels Tag: Flexible Solar Panel
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
Wattage Capacity
100W
Cell Efficiency
>22%
Number of cells
2×33
Operating Voltage/Vmp(V)
18.80V
Operating Current/Imp(A)
5.32A
Short Circuit Current/Isc(A)
5.64A
Dimension(mm)
1170x470x2mm
Solar cells
shingled cell
Weight(kg)
1.65
The maximum system voltage
600V DC(IEC)
Output cable
JB (1 bypass diodes) + 900mm/4mm² cable+MC4 compatible
Maximum bending arch height
180mm
Output power tolerance
±3%
Operating Temperature
-40~85℃