Home Renewables Solar energy Solar panels Flexible Solar Panel SG-TF-D2-50W
SG-TF-D-290W
SG-TF-D-290W
Back to products
SGM2-90W
SGM2-90W
SG-TF-D2-50W
Compare
Add to wishlist
Categories: Flexible Solar Panel, Renewables, Solar energy, Solar panels Tag: Flexible Solar Panel
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
Wattage Capacity
50W
Cell Efficiency
>22%
Number of cells
2×22
Operating Voltage/Vmp(V)
25.5V
Operating Current/Imp(A)
1.97A
Open Circuit Voltage/Voc(V)
30.1V
Short Circuit Current/Isc(A)
2.08A
Dimension(mm)
770x360x2mm
Solar cells
166×33.2mm
Weight(kg)
4.57
The maximum system voltage
600V DC(IEC)
Output cable
JB (1 bypass diodes) + 900mm/4mm² cable+MC4 compatible
Output power tolerance
±3%
Operating Temperature
-40~85℃