Home Renewables Solar energy Solar panels Flexible Solar Panel SG-TF-D2-180W
SG-TF-D2-150W
SG-TF-D2-150W
Back to products
SG-TF-D2-180W
Compare
Add to wishlist
Categories: Flexible Solar Panel, Renewables, Solar energy, Solar panels Tag: Flexible Solar Panel
Share:
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Additional information
Wattage Capacity
180W
Cell Efficiency
>22%
Number of cells
4×40
Operating Voltage/Vmp(V)
23.2V
Operating Current/Imp(A)
7.76A
Short Circuit Current/Isc(A)
8.22A
Dimension(mm)
1355x710x2mm
Solar cells
166×33.2mm
The maximum system voltage
600V DC(IEC)
Output cable
JB (2 bypass diodes) + 900mm/4mm² cable+MC4 compatible
Output power tolerance
±3%
Operating Temperature
-40~85℃
Color
Black
Open Circuit Voltage/Voc(V)
27.4V