Home Automation & Instrumentation SIMENS-6ES7322-1BH10-0AA0
SIMENS-6ES7321-1BL00-0AA0
SIMENS-6ES7321-1BL00-0AA0
Back to products
SIEMENS
SIMENS-6ES7322-1BH10-0AA0
SIMATIC S7-300, Digital output SM 322 High Speed, isolated, 16 DO, 24 V DC,
0.5A, 1x 20-pole
Compare
Add to wishlist
Category: Automation & Instrumentation
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Switching capacity of the outputs
● on lamp load, max. 5 W
Load resistance range
● lower limit
● upper limit
48 Ω
4 kΩ
Output voltage
● for signal “1”, min. L+ (-0.8 V)
Output current
● for signal “1” rated value
● for signal “1” permissible range for 0 to 40 °C, min.
● for signal “1” permissible range for 0 to 40 °C, max.
● for signal “1” permissible range for 40 to 60 °C, min.
● for signal “1” permissible range for 40 to 60 °C, max.
● for signal “1” minimum load current
● for signal “0” residual current, max.
0.5 A
5 mA
0.6 A
5 mA
0.6 A
5 mA
0.5 mA
Output delay with resistive load
● “0” to “1”, max.
● “1” to “0”, max.
100 µs
200 µs
Parallel switching of two outputs
● for uprating
● for redundant control of a load
No
Yes; only outputs of the same group
Switching frequency
● with resistive load, max. 1 000 Hz
● with inductive load, max.
● with inductive load (acc. to IEC 60947-5-1, DC13), max.
● on lamp load, max.
0.5 Hz
0.5 Hz
10 Hz
Total current of the outputs (per group)
horizontal installation
— up to 40 °C, max.
— up to 60 °C, max.
4 A
3 A
vertical installation
— up to 40 °C, max. 2 A
Cable length
● shielded, max.
● unshielded, max.
1 000 m
600 m
Interrupts/diagnostics/status information
Alarms No
No
Diagnostics function
Alarms
● Diagnostic alarm No
Diagnoses
● Wire-break
● Short-circuit
● Fuse blown
● missing load voltage
Diagnostics indication LED
● Rated load voltage PWR (green)
● Fuse OK FSG (green)
● Status indicator digital output (green)
Yes; per channel
Potential separation
Potential separation digital outputs
● between the channels
● between the channels, in groups of
● between the channels and backplane bus
Yes 8
Yes; Optocoupler
Isolation
Isolation tested with 500 V DC
connection method
required front connector 20-pin
Dimensions
Width 40 mm
125 mm
120 mm
Height
Depth
Weights
Weight, approx. 200 g
Additional information
Dimensions 40 × 125 × 120 cm
Rated value (DC) ● 24 V DC
yes
Supply voltage
● permissible range, lower limit (DC) 20.4 V ● permissible range, upper limit (DC) 28.8 V
Input current
from load voltage L+ (without load), max. 110 mA from backplane bus 5 V DC, max. 70 mA
Power loss, typ
5W
Digital inputs
Number of digital outputs 16 Short-circuit protection Yes; Electronic ● Response threshold, typ. 1 A Limitation of inductive shutdown voltage to L+ (-53 V) Controlling a digital input Yes